20 GODINA POSTOJANA OPĆINE

20 GODINA POSTOJANA OPĆINE

Ove godine Općina Kula Norinska slavi 20 godišnjicu postojanja koja je proslavljena na dan Općine – ujedno i blagdan Gospe Karmelske 16.srpnja. Na svečanoj sjednici koja je održana u Krvavcu 15. srpnja sudjelovali su i župan Nikola Dobroslavić, gradonačelnici Ploča i Opuzena, oba zamjenika gradonačelnika Metkovića, načenici općina Pojezerje i Slivno, mnogi gospodarstvenici i ugladnici iz općine i doline Neretve.

Župan je u svom govoru posebno istaknuo da će stajati iza svakog kvalitetnog projekta Općine Kula Norinska kao i dosada, a takvh projekata na području ove Općine je više. Čestitao je Općini njezin dan, te izrazi svoje zadovoljstvo dosadašnjim razvojem općine, istaknuvši da je orpavdala svoje postojanje.

Inače novi teritorijalni ustroj Republike Hrvatske 1993. godine, kada je područje sadašnje općine Kula Norinska sa svojom bližom okolicom dobilo status Općine, omogućio je općini Kula Norinska da sama raspolaže svojom imovinom i prihodima te da odlučuje o prioritetima i potrebama svojih žitelja. U tom periodu općina Kula Norinska je doživjela svoj najveći infrastrukturni napredak u povijesti – od mnogobrojnih asfaltiranja, provođenja vodovodne mreže, organiziranja komunalne infrastrukture, podizanja razine društvenih aktivnosti, pa do stotina drugih pojedinačnih aktivnosti.

Svi dosadašnji načelnici i općinska vijeća dali su za vrijeme svojih mandata veliki doprinos u ostvarivanju planova i razvoja naše općine, pa im je u svom govoru načelnik Općine Nikola Krstičević posebno zahvalio.

U svom govoru načelnik Općine je istakao posebno ostvarene i planirane projekte:

–          nastavak izrade projektne dokumentacije odvodnje i pročišćavanje otpadnih voda

–         projekt „ Pomoć u kući“, kojeg i ove godine Općina realizira sa susjednim nam općinama Pojezerje i Zažablje, kojim projektom se vodi briga o osobama u trećoj životnoj dobi,

–          nadioba privatnog poljoprivrednog zemljišta na predjelu Luka

–          modernizaciju javne rasvjete

–         izgradnja rive u Krvavcu zajedno sa Hrvatskim vodama te se planira nastavit sa uređenjem obale i izgradnjom pristupaka za brodice i u mjestu Krvavcu2.

–          Sa županijom Dubrovačko-neretvanskoj i Područnom školom Kula Norinska na jesen će se otvoriti novoizgrađena škola u Momićima. U istoj toj školi planira se otvoriti dječiji vrtić, sa redstva od 260.000,00 kn su osigurana od Ministarstva regionalnog razvoja, a očekuje se i nesebičnu pomoć od našeg župana Nikole Dobroslavića, koji je pomogao  u svim projektima, naše male općine,

–          Organizacija i uređenje službenih prostorija DVD-a Kula Norinska, te podizanje standarda zaštite i spašavanja, općina je podigla nivo protupožarne zaštite u našoj općini

–          Pokrenuta je izmjena i dopuna prostornog plana općine,

–          Sufinancira se sadni materijal za naše poljo­privrednike

Provodi se program stručnog osposoblja­vanja

–          Izgrađen i uređen put prema školi u Momićima

–          Uređen i  društveni dom u Podrujnici,

–          Proširen i tamponiran put Krvavac-Rinjaci

–          zahvaljujući Županu Dobroslaviću i Županijskim cestama, proširen je i asfaltiran dio ceste od Kule Norinske prema Desnama u dužini 1,3 km, te će se u idućem razdoblju nastaviti i dalje prema Desnama

–          Pomaže se roditeljima kroz naknade za novorođene bebe u iznosu 1000 kn

–         Izgrađeno dječje igralište u Krvavcu II i u Desnama

–         Organiziraju se programi nastave za djecu predškolske dobi, tzv. “male škole“

–         posebna briga vodi se programom subvencioniranja  prijevoza učenika osnovnih i srednjih škola koji putuju u druge gradove i općine

–          Programom stipendiranja pomaže se sve učenike i studente sa područja naše općine, te posebno podupire socijalno ugrožene obitelji.

Načelnik je istakao posebno da u našoj općini djeluje gotovo trideset različitih amaterskih i neprofitnih udruga koje  našim sumještanima nude sve moguće društvene, sportske, rekreativne, kulturne, umjetničke i gospodarske sadržaje i u svakom smislu obogaćuju našu općinu, čineći ju ugodnim mjestom za život.

Nakon svečane sjednice nastavljeno je druženje uzvanika na domjenku
Skip to content